Author Archives: admin

Framework е највозбудливиот лаптоп последниве десетина години

Framework лаптоп е еден од уредите минатите месеци кои некако ги пропуштивме. Сепак за разлика од најголем дел од овие уреди, Framework е и премногу кул да го прескокнеме и да не признаеме дека сме направиле грешка. Се чини неверојатно, но до пред некои 5, 6 години лаптопите компјутери имаа можност за некакви, барем минимални […]

Учете 17 различни јазици со апликацијата Falou

Доколку, од каква било причина, не сте задоволни од бесплатниот метод на надалеку-познатата апликација за учење јазици – Duolingo – и сакате да пробате малку поразлична метода, тогаш Falou е интересна нова апликација. Со Falou можете да учите и до 17 различни странски јазици но преку AI- напојувани колекции од разговори кои се засновани на […]

Бесплатни се сите квестови за Lord of Rings Online

Lord of Rings Online e една од најпопуларните MMO игри која има огромна и лојална база од фанови. За играта моментно се работи на целосно нова експанзија која се вика Fate of Gundabad. Во чест на тоа, сите пакети со квестови кои се моментно достапни за играта (а, достапни се многу!) се бесплатни за сите […]

Surface Laptop Studio е новиот супер-моќен лаптоп на Microsoft

Microsoft го најави новиот лаптоп Surface Laptop Studio кој ќе биде наследник на Surface Book серијата на лаптоп компјутери. За разлика од претходникот, оваа генерација доаѓа со екран кој не може да се оддели и да се користи како таблет компјутер. Сепак дизајнот не е стандарден за најголем дел на лаптоп компјутерите. Екранот наместо на […]

Дознајте дали одредена просторија е доволно осветлена со Lux Light Meter

Lux Light Meter е апликација за Android направи која ја одредува јачината на осветлувањето во каква било просторија преку користење на сензорот за близина. Ова знае да биде особено корисно доколку сакате да дознаете дали одредена просторија, како бања, кујна, дневна соба и слично се одликува со задоволително осветлување. За да дојдете до една солидна […]

Age of Empires 4 има скромна хардверска побарувачка

Времето за излегување на новата игра во еден од најпознатите стратешки серијали се наближува и за нешто повеќе од месец дена, Age of Empires 4 , ќе нападне со целосно нова кампања, механики и преубаво графичко опкружување. Во поглед на хардверска подготвеност, цената за пристап е изненадувачки ниска и ќе можете да уживате во насловот […]

Новиот предлог закон за платежни услуги и платни системи — нови можности, но и нови предизвици

Ова е гостински текст на Дејан Алексов првично објавен на Medium блогот на Fintech MK. Текстот е реобјавен на ИТ.МК со дозвола на Fintech MK. Дејан Алексов е aдвокат, основач на адвокатска канцеларија Алексов, ко-основач и претседател на Стартап Македонија. Како стартап ентузијаст влегува во стартап заедницата во 2015 година, кога за прв пат ги […]

Fintech конференција во организација на Adeva

Оваа недела се одржува конференција во областа на FinTech – FinTech ReImagined. Виртуелниот настан е во организација на Adeva и ќе се одржи на 23-ти септември со почеток во 17:30. На форумот ќе бидат покриени теми од типот на Open Banking, Global Payments, Embedded Finance, Security & Infrastructure итн. Настанот е бесплатен за виртуелните посетители, […]

Регулатива и одговорно iGaming – континуирани “гејм чејнџери”

Индустријата за онлајн казина и коцкање бележи огромни промени во последниве години, со зголемено ниво на контрола и континуирано зголемување на фокусот на темата одговорно коцкање. Индустријата се стреми кон дистанцирање од негативниот имиџ во минатото со тоа што се фокусира кон тоа да им овозможи на корисниците безбедно, одговорно и забавно искуство. Каде се […]

Подгответе се за Game Jam Plus во Македонија

Game Jam Plus e глобален хакатон на кој се креираат видеоигри. Настанот потекнува од Бразил и секоја година додаваат нови држави во кои се одржува. Game Jam Plus се одржува шеста година по ред. Оваа година за прв пат настанот ќе се организира и во Македонија. Локална поддршка како и секогаш кога видеоигрите се во […]