Category Archives: Вести

Бесплатни се сите квестови за Lord of Rings Online

Lord of Rings Online e една од најпопуларните MMO игри која има огромна и лојална база од фанови. За играта моментно се работи на целосно нова експанзија која се вика Fate of Gundabad. Во чест на тоа, сите пакети со квестови кои се моментно достапни за играта (а, достапни се многу!) се бесплатни за сите […]

Дознајте дали одредена просторија е доволно осветлена со Lux Light Meter

Lux Light Meter е апликација за Android направи која ја одредува јачината на осветлувањето во каква било просторија преку користење на сензорот за близина. Ова знае да биде особено корисно доколку сакате да дознаете дали одредена просторија, како бања, кујна, дневна соба и слично се одликува со задоволително осветлување. За да дојдете до една солидна […]

Age of Empires 4 има скромна хардверска побарувачка

Времето за излегување на новата игра во еден од најпознатите стратешки серијали се наближува и за нешто повеќе од месец дена, Age of Empires 4 , ќе нападне со целосно нова кампања, механики и преубаво графичко опкружување. Во поглед на хардверска подготвеност, цената за пристап е изненадувачки ниска и ќе можете да уживате во насловот […]

My Dog е игра во која се грижите за кучиња

My Dog е игра за iOS и Android и е замислена како симпатична симулација во која можете да чувате куче и да правите најразлични работи со него. Во My Dog имате на располагање над 60 раси. Штом го одберете кутрето од соништата, можете да го храните, да го шетате, да го бањате и многу други […]

Според експертите од Националниот Центар за Сајбер Безбедноста, традиционалните совети за создавање комплексни лозинки се неефикасна тактика

При создавање лозинки, постојано се наидува на совети да се создадат што е можно покомплесни лозинки, со употреба на нули наместо буквата О или пак со вметнување интерпункциски знаци, како извичник, а сè што е помеѓу нив да бидат букви и бројки извлечени по случаен избор. Рака-на-срце, и ние често имаме давано и пишувано за […]

Intuit го купува Mailchimp за 12 милијарди долари

Inuit компанија која е најпрепознатлива по софтвер како QuckBooks, TurboTax, Mint и CreditCarma го купи MailChimp за 12 милијарди долари. Компанијата Inuit барем досега не е препознатлива на полето на маркетинг. Софтверот кој го креираат е препознатлив за сметководствени услуги и подготвување на даночни пријави во САД, но никако на полето на имејл маркетинг. Цената […]

Сите игри кои се прикажаа на PlayStation Showcase 2021

Вчера, во 22:00 часот, започна PlayStation Showcase 2021. Со недели, имаше огромен хајп зад настанот и многу PS фанови со нетрпение чекаа да видат кои игри ќе се откријат или прикажат во повеќе детали. Од Sony не разочараа и успеавме уште подобро да се запознаеме со едни од најочекуваните наслови, како и да бидеме запрепастени […]

Epic ги тестира нервите на Apple, компанијата побара враќање на Fortnite во Јужна Кореја

Едвај десет дена откако Јужна Кореја донесе закон за конкуренција на плаќањето во продавниците за апликации, Epic Games побараа Apple да ја врати Fortnite на App Store. Барањето се однесува исклучиво за јужнокорејскиот пазар, бидејќи Apple таму веќе и законски нема основа да блокира конкурентно плаќање. Веста за барањето за враќање на Fortnite компанијата ја […]

Facebook и Ray-Бan претставија очила со камера

Најпопуларната друштвена мрежа Facebook и производителот на очила Ray-Ban претставија „паметни“ очила. Ray-Ban Stories по ништо не се разликуваат од обични очила, и единствена разлика е што доаѓаат со вградена камера и звучници. Цената на овие очила започнува од 300 долари. На рамката, во аглите кај рачките, се сместени две мини камери кои снимаат видеа […]

WhatsApp дозволува да испраќате приватни работи кои можат да бидат видени само еднаш

Од неодамна, WhatApp апликацијата се поднови со исклучително корисна функција која ви дозволува да испраќате фотографии и видеа кои ќе исчезнат од четот откако ќе бидат отворени, односно видени од примателот. На овој начин, ваквата мултимедијална содржина нити може да биде сочувана нити препратена до некој друг. Барем не со стандардните методи. Имено, примателот и […]