Category Archives: игри

Contra Returns е забавна игра за iOS и Android

Верувале или не, серијалот Contra се има појавено уште во далечната 1987 година и се одликува со едни од највпечатливите наслови кои доминираа во деведесеттите години. Носталгичарите ги замолуваме да го насочат вниманието кон Contra Returns – модерно остварување кое се одликува со солидна графика, брз, но забавен гејмплеј, одлични звуци, но бројни микротрансакции. Contra […]

58 игри кои ќе излезат во септември

Со почнување на училишната година, прекинува и летната суша во поглед на нови и квалитетни продукти на интерактивна забава. Како најпривлечни игри дефинитивно се истакнува наративното остварување Life is Strange: True Colors, како и долго-очекуваната JRPG игра Tales of Arise. Веднаш под нив ќе се бори за сенката под сонцето и акционото FPS чедо на […]

Осмислувајте и управувајте со градови во Patron

Patron е city-builder кој особено би можел да ви се допадне доколку сте фанови на Banished. Слично на таа симулација, Patron успешно ги има надградено механиките и нуди значително подлабоко искуство при управување со едно општество. Во Patron играта би можела да се подели на три фази. Првата фаза е планирање и градење. Тука, потребно […]

Blair Witch VR и слатко-горчливото навраќање во проклетите шуми на најмрачните стравови

Во 2019 година, кога по првпат ја провериме Blair Witch, резервиравме бројни позитивни зборови. Ѝ дадовме заслужена осмица и ја пофаливме интригантната приказна, уникатната механика со кучето Булет, имерзивната заканувачка шума, и бројни краеви. Сега нѝ доаѓа надградена верзија само за VR. Доколку сте заинтересирани да ја искустите Blair Witch и на овој начин, дефинитивно […]

5 Android игри и 5 апликации кои се на попуст

Имате Android паметен телефон, но не и забавни игри и корисни програми кои нема да направат дупка во вашиот буџет? На вистински место сте! Овие апликации нема засекогаш да се продаваат по оваа цена, така да доколку видите нешто што ви се допаѓа, зграпчете го веднаш. 5 игри кои се на попуст Planescape: Torment: Enhanced […]

5 интересни факти за PlayStation 5

PlayStation 5 и понатаму нема ни за лек, но тоа никако не значи дека не можеме да прочитаме 5 интересни факти поврзани за најновата конзола на Sony. Под хаубата на PS5 чука 7 nm AMD Zen 2 процерор со осум јадра, AMD Radeon RDNA 2 графичка, 16GB GDDR6 RAM, и 825GB SSD хард диск. PC ентузијастите би […]

8 работи што се дознаа за најновата експанзија за Guild Wars 2

Guild Wars 2: End of Dragons e третата експанзија за оваа популарна ММО игра. До вчера, единствено нешто што знаевме за експанзијата е дека ќе ги одведе играчите во Канта. Денеска, ситуацијата е значително поразлична и се открија 8 важни новитети поврзани со проширувањето. Ловење риба е нова активност Со излегување на експанзијата играчите ќе […]

Игри кои ќе излезат во август

За учениците, август отсекогаш бил горчливо сладок месец каде се користат последните недели слобода за исполнителни гејминг сесии. Во случај да имате слободно време и да сакате да го искористите со некој од најновите наслови, ова се игри кои ќе излезат за месец август! Првата недела на август Hunter’s Arena Legends ќе биде бесплатна игра […]

Black Skylands е игра која успешно комбинира неколку жанрови во ретро инспирирано опкружување

Од талентираното руско студио Hungry Couch доаѓа игра која од петни жили се труди да интегрира што е можно повеќе жанрови. Black Skylands е акциона авантура во отворен свет, но исто така е и шутер со бројни sandbox механики. Играјќи со Ева, ќе започнете неуморна битка против застрашувачкиот вид Swarm низ стотици острови. Користејќи арсенал […]

MESA Summer Jam се одржува викендов со физичко присуство

По финализирање на он-лајн фазата која се одвиваше од 29.06 до 01.07.2021, „MESA Summer Jam“ преминува во завршница со физичко присуство. Тимовите кои се изборија за позиција во он-лајн делот од овој настан со почеток во 11 часот оваа сабота и 10 часот во недела ќе се натпреваруваат во две исклучително популарни видео игри и […]