Category Archives: ИТ.ЕУ

Ирската комисија за заштита на податоци отвори истрага во TikTok

Ирскиот комесар за заштита на податоци отвори две истрага за работата на TikTok во Европа поврзани со исполнување на условите од Општата регулатива за заштита на податоците (GDPR). Истрагата треба да открие дали TikTok доволно добро ги заштитува податоците на децата, и дали популарната мрежа за споделување куси видеа ги префрла податоците на корисниците во […]

Телефоните во Германија ќе мора да траат барем 7 години

Германските законодавци работат на законско решение кое ќе ги обврзе производителите на паметни телефони и таблет компјутери на поддршка од 7 години. Во овој период уредите ќе мора да добиваат надградби и безбедносни закрпи. Дополнително ќе мора да бидат достапни и резервни делови по разумни цени. Во слична насока е размислувањата и во Европската комисија, […]

Нова трка и победа за Rimac Nevera

Продолжуваат промотивните трки во кои Rimac Nevera се натпреварува и победува против најбрзите возила. „Жртви“ на Nevera овојпат се Porsche Taycan Turbo S и BMW M5. Самата споредба на моќноста на моторот на возилата покажува дека трката нема да биде конкурентна, но доминацијата на хрватскиот електричен автомобил е неверојатна. Ова е втор пат carwow да […]

Lightyear One помина 710 километри со едно полнење на батеријата

Супер луксузните електрични возила се докажуваат со брзината и забрзувањето, но вистинската „борба“ за популарност кај обичниот купувач е цената и колку пат може да се извози пред повторно полнење на батеријата. Холандскиот електричен автомобил Lightyear One за жал нема никого да освои со цената, но го држи рекордот за извозени километри со едно полнење. […]

TechSlavs повикуваат: Вклучете се во мапирање на ИТ индустријата во регионот

TechSlavs е заедница формирана од ИТ-ентузијасти од Македонија, Србија и Хрватска, чија што цел е да овозможи потранспарентни информации за ИТ професионалците во регионот. Веќе започна истражување кое ќе даде одговори на прашањата кои се од интерес на ИТ-професионалците од целиот регион: колку се платени нивните колеги, во какви услови и со кои технологии работат. […]

Европскиот супервизор за заштита на податоците побара забрана за надзорот со препознавање ликови

Поради предлабока и недемократска интрузивност препознавањето на лик треба да биде забрането во Европа, побара Европскиот супервизор за заштита на податоците. Засега ова е само предлог, а законската рамка треба да биде изработена во соработка со сите европски држави и со Европскиот парламент, пренесе Reuters. Супервизорот за заштита на податоците повторно побара  целосна забрана за […]