Category Archives: ИТ.МК

Новиот предлог закон за платежни услуги и платни системи — нови можности, но и нови предизвици

Ова е гостински текст на Дејан Алексов првично објавен на Medium блогот на Fintech MK. Текстот е реобјавен на ИТ.МК со дозвола на Fintech MK. Дејан Алексов е aдвокат, основач на адвокатска канцеларија Алексов, ко-основач и претседател на Стартап Македонија. Како стартап ентузијаст влегува во стартап заедницата во 2015 година, кога за прв пат ги […]

Fintech конференција во организација на Adeva

Оваа недела се одржува конференција во областа на FinTech – FinTech ReImagined. Виртуелниот настан е во организација на Adeva и ќе се одржи на 23-ти септември со почеток во 17:30. На форумот ќе бидат покриени теми од типот на Open Banking, Global Payments, Embedded Finance, Security & Infrastructure итн. Настанот е бесплатен за виртуелните посетители, […]

Регулатива и одговорно iGaming – континуирани “гејм чејнџери”

Индустријата за онлајн казина и коцкање бележи огромни промени во последниве години, со зголемено ниво на контрола и континуирано зголемување на фокусот на темата одговорно коцкање. Индустријата се стреми кон дистанцирање од негативниот имиџ во минатото со тоа што се фокусира кон тоа да им овозможи на корисниците безбедно, одговорно и забавно искуство. Каде се […]

Подгответе се за Game Jam Plus во Македонија

Game Jam Plus e глобален хакатон на кој се креираат видеоигри. Настанот потекнува од Бразил и секоја година додаваат нови држави во кои се одржува. Game Jam Plus се одржува шеста година по ред. Оваа година за прв пат настанот ќе се организира и во Македонија. Локална поддршка како и секогаш кога видеоигрите се во […]

Преку фриленсинг до помош за самохраните мајки во Македонија

Од 13-ти до 30-ти септември преку меѓународната платформа за донации globalgiving.org, Импакт Фондација започна донаторска кампања наменета за собирање средства. Средствата ќе бидат наменети за поддршка на најмалку 10 самохрани мајки да се обучат како фриленсери и да започнат кариера на некоја од претпознатливите фриленсинг платформи. Целта се однесува на обезбедување на обуки за фриленс […]

Интервју со победниците на Европскиот куп на нации во CS: Global Offensive

На крајот на август македонскиот тим составен од пет гејмери Јане „aidKiT“ Апостолоски, Дамјан „kyxsan“ Стоилковски, Даниел „dan1“ Глигоров, Павле „stYleEeZ“ Стојановски и Кристиан „Cryveng“ Трпкоски победи во Counter-Strike: Global Offensive натпреварите на Европскиот куп на нации. За еден од најголемите еспорт успеси во Македонија зборувавме со Јане „aidKiT“ Апостолоски. Како се чувствувате по најголемиот […]

HBO Max пристига во Македонија следната година

Популарниот стрим сервис на HBO, HBO Max од следната година ќе биде достапен и во Македонија. Засега нема најава за точната дата и за висината на претплата на HBO Max за македонските корисници. Сепак праксата во регионите во кои е достапен HBO Max е стрим често платформата да биде достапна заедно со претплатата за HBO […]

Кико е синтетизиран глас за првиот дигитален читач на македонски јазик

Кико е синтетизиран глас, додаток, за аудиочитачот RHVoice и овозможува користење на паметни телефони или десктоп компјутери со глас синтетизиран на македонски јазик. Гласот е проширување на постоечки софтвер и може да им помогне на околу 10 000 лица со оштетување на видот. Креатори на „Кико“ се Кристијан Лазаров и Ертај Шашко. Ертај е инженер […]

A1 Македонија со промоција која нуди 100 GB мобилен интернет месечно

А1 Македонија ја одбележува втората година од воведувањето на А1 брендот на македонскиот пазар. Ова беше повoд А1 Македонија да престави нова, септемвриската промоција. Во понудата како дел од поволностите за корисниците, покрај мобилниот пакет, доаѓаат и 100GB мобилен интернет месечно, богато конвергентно портфолио, и телефони. Во овој период А1 Македонија продолжува да ги реализира […]

ИАБ Македонија започна истражување на пазарот за дигитално огласување

Здружението за интерактивно огласување ИАБ Македонија, од денес започнува со спроведување на анкета/истражување за големината на пазарот за дигитално огласување во Македонија. Анкетата/истражувањето ги опфаќа сите веб портали и маркетинг агенции со цел да се добијат прецизни податоци за распределбата на буџетите за дигитално огласување.  Се замолуваат сите заинтересирани за учество во ова истражување да се […]