Category Archives: крипто валута

Square најави хардверски новчаник за Bitcoin

Square потврди дека компанијата ќе работи на развој на хардверски новчаник за Bitcoin. Минатиот месец ова го навести Џек Дорси основачот и директор на Twitter и Square, а сега доаѓа потврда и од директорот на хардвер во Square, Џеси Дорогускер. „Одлучивме да креираме хардверски новчаник и сервис за да го направиме чувањето на Bitcoin мејнстрим. […]

Основач на крипто-берза во Турција побегна со 2 милијарди долари од берзата

Повеќе од 391 000 корисници на крипто-берза од Турција останаа без своите токени откако основачот на берзата ги украде нивните пари и ја напушти државата. Корисниците останаа без пристап до своите сметки и до своите финансии, пренесе Tom’s Hardware. Загубите на клиентите би можеле да достигнат до 2 милијарди долари, а бројот на оштетени клиенти […]