Category Archives: Хак-атак/Приватност

Безбедносниот пропуст на iOS засега е надминат

Таман на време за претставувањето на новите уреди, Apple издаде безбедносната закрпа со која се надминува безбедносен пропуст кој активно се користи. Пропустот е присутен на сите оперативни системи на Apple, iOS, macOS и watchOS, и овозможува инфицирање на уредите без никаква интеракција со корисниците. Со верзијата на iOS 14.8 за iPhone и iPad овој […]

Што е Ransomware со Џон Оливер

Last Week Tonight with John Oliver има уникатен и забавен начин на претставување на сите светски случувања, па дури и на проблемите во ИТ секторот или новите технологии кои се појавуваат постојано. Криптовалутите, „нативното рекламирање“, патент троловите веќе биле дел од епизодите, а сега дојде време и на ramsp,ware-нападите. Ако подолго време ја следите ситуацијата […]

Хакери украдоа 610 милиони долари во криптовалути, па вратија 260 милиони

Група хакери е одговорна за најголемата кражба на крипто-валути досега. Напаѓачи од децентрализираната финансиска платформа Poly Network, успеаја да украдат крипто-валути во вредност од 610 милиони долари. Украдената сума е највисока во историјата на децентрализираните финансии. pic.twitter.com/Yzw4oDenjC — Poly Network (@PolyNetwork2) August 10, 2021 Poly Network е платформа која овозможува peer-to-peer трансакции. Платформата спојува повеќе […]

SolarWinds пронајде нов пропуст во својот софтвер

SolarWinds, компанијата преку чии сервери на крајот на минатата година беа нападнати 9 американски агенции и над 100 компании објави дека нов досега незабележан пропуст се користи за напад на дел на нивните корисници. Овие напади сепак не се поврзани со нападите од крајот на минатата година. Пропустот го открија безбедносни експерти од Microsoft. Досега […]

Над 1000 компании потенцијални жртви на голем ransomware напад

Над 20 сервиси на Kaseya кои ги користат мали и средни компании се цел на сајбер напад. Проценката е дека последици од нападите чувствуваат над 1000 компании кои го користат софтверот на Kaseya. Од една од жртвите е побаран откуп од 5 милиони долари, пренесе Bleeping Computer. Американската ИТ-компанијата Kaseya од Флорида е првата жртва […]