Category Archives: Џеф Безос

Џеф Безос инвестира во Altos Labs, стартап кој работи на продолжување на животот

Oсновачот на Amazon, Џеф Безос и рускиот милијардер Јури Милнер се дел од инвеститорите во стартапот Altos Labs. Стартапот работи на откривање на начини за репрограмирање на клетките за да може да се „подмладуваат“. Научниците вклучени во тимот веруваат дека можат да ја користат технологијата за ревитализација на цели тела на животни. Досега во Altos […]

Гледајте го летот на Џеф Безос со Blue Origin во живо

За помалку од два часа Blue Origin ќе ги однесе во вселената Џеф Безос и неговиот брат Марк Безос. Покрај нив во леталото ќе бидат најмладиот и најстариот астронаут кој некогаш полетале. Браќата Безос, Воли Фанк (најстариот патник, 82 години) и Оливер Даемен (најмладиот патник има 18 години) ќе полетаат во вселената и ќе го […]

Првиот билет за вселената на Blue Origin на аукција

Компанијата Blue Origin основана од Џеф Безос конечно официјално го закажа својот прв лет во вселената со екипаж за 20 јули. Тест летовите се завршени и капсулата New Shepard е подготвена за патници. Патниците ќе полетаат во вселената и ќе го искусат слетувањето на капсулата New Shepard назад на земјата. Во текот на летот тие […]