Category Archives: Apple

Безбедносниот пропуст на iOS засега е надминат

Таман на време за претставувањето на новите уреди, Apple издаде безбедносната закрпа со која се надминува безбедносен пропуст кој активно се користи. Пропустот е присутен на сите оперативни системи на Apple, iOS, macOS и watchOS, и овозможува инфицирање на уредите без никаква интеракција со корисниците. Со верзијата на iOS 14.8 за iPhone и iPad овој […]

Epic ги тестира нервите на Apple, компанијата побара враќање на Fortnite во Јужна Кореја

Едвај десет дена откако Јужна Кореја донесе закон за конкуренција на плаќањето во продавниците за апликации, Epic Games побараа Apple да ја врати Fortnite на App Store. Барањето се однесува исклучиво за јужнокорејскиот пазар, бидејќи Apple таму веќе и законски нема основа да блокира конкурентно плаќање. Веста за барањето за враќање на Fortnite компанијата ја […]

Ако сакате да го забрзате стариот iPhone пробајте да ја промените локацијата

Apple и натаму ја забавува работата на постарите iPhone телефони, но добра вест е дека има едноставен начин да се надминат проблемите. Група кинески истражувачи откри дека ако корисникот ја промени локацијата на телефонот во „Франција“ перформансите на телефонот се подобруваат. Непотврдена причина за ова се судовите во Франција кои веќе ја казнија компанијата за […]

WWDC 2021: надградби на оперативните системи iOS 15, iPadOS, watchOS, macOS

Worldwide Developer Conference и оваа година ни донесе куп најави кои во најголем дел се однесуваа на оперативните системи на уредите на Apple. Главен фокус на компанијата и натаму е приватноста на корисниците. Оваа година Apple го претстави Apple Relay. Станува збор за функционалност која на корисниците им овозможува поголема приватност и заштита. iCloud Private […]

Новиот iPad Pro е супер моќен и супер скап

Apple оваа недела ја претстави новата верзија на својот најмоќен таблет компјутер iPad Pro. Новата верзија доаѓа со поддршка за 5G мрежа, нов 12,9-Liquid Retina XDR екран и секако новиот супермоќен M1-чип. Сите надградби секако се добредојдени, но додавањето на новиот процесор е клучно. Apple последните неколку години го нуди iPad Pro како конкуренција на […]