Category Archives: google

Googlе работи на AI алатка која помага при идентификување најразлични состојби на кожата

На годишно ниво, Google бележи над 10 милијарди пребарувања поврзани со најразлични проблеми со кожа, коса и нокти. Токму поради тоа, тим од Google веќе три години работи на алатка која користи вештачка интелигенција за да идентификува можни проблеми со кожата. Dermatology Assist алатката ја споредува вашата слика од проблематичното/ сомнително место со датабаза од […]

Доналд Трамп ги тужи Google, Facebook и Twitter за цензура

Поранешниот претседател на САД, г. Доналд Трамп смета дека е жртва на цензура и започна судски спорт против дел од најголемите друштвени мрежи. Покрај Google, Facebook и Twitter, дел од тужбата се и директорите, Марк Закерберг, Сундар Пичај и Џек Дорси. „Бараме да се стави крај на ова отстранување во сенка, крај на замолчувањето, додавањето […]

Covid пасошот ќе може да се интегрира во Android

Апликациите кои се користат како потврда за Ковид-19 имунизација наскоро би можеле да бидат заменети со едноставни картички. Google на блогот за девелопери објави дека Passes API ќе може се користи за чување и пристап до податоците за Ковид вакцинација на Android. Ова ќе им овозможи на програмерите кои работат во државни агенции или здравствени […]

Project Starline видео чет во 3Д

Project Starline е проект на Google кој наликува на сервис за видео разговор во виртуелната реалност, само што нема очила за виртуелна реалност. Технологијата која го овозможува ова е дисплеј базиран на светлина кој креира волумен и длабочина. Станува збор за следна генерација на видео разговори во „говорница“ кои ќе овозможат креирање на 3Д-модели на […]

Google претстави куп технологија на I/O

По една година пауза поради пандемијата Ковид-19, Google I/O повторно се одржува. Конференцијата минатата година заедно со куп други беше дел од настаните кои се откажаа, но сега откако состојбата е колку-толку нормализирана настанот може да продолжи. Очекувано Google I/O е без публика која во живо може да ги следи презентациите, но може да се […]

Кои се плановите на Google за работење по пандемијата

Последиците од пандемијата се чувствуваат и понатаму, но светот полека се враќа во нормала. Компаниите кои своите вработени ги советуваа да работат од дома сега претпазливо им овозможуваат да се вратат назад на работа. Google е една од првите компании кои се прилагодија на новата реалност, а сега се подготвени за враќање назад. Планот на […]