Featured

Check out how you can make a niche website to list pets in this short Lisfinity tutorial

Purchased Online AdsPosting ads on websites that receive heavy traffic is one way to get the word out about your business. Social networking sites such as Facebook have advertising programs that allow advertisers to target very specific demographics. These ads show up only next to profiles that meet the specifications of your product’s target market.For […]

GG ПОДКАСТ S08E03: Nintendo Switch OLED, Back 4 Blood, Metroid Dread

Нова епизода на најпопуларниот подкаст за видеоигри во Македонија ГГ ПОДКАСТ со куп нови игри, најави за игри и трејлери за филмови и серии. Покрај игрите во оваа епизода има простор и за хардвер, а овој пат тоа е баш гејмерски – новиот Nintendo Switch OLED. Новата верзија е скоро идентична со претходната освен подобар […]

Компанијата Singular стана дел од најголемата светска iGaming групација

Flutter Entertainment Plc се здоби со 100% удел во Singular. Технологијата на компанијата препознаена како еден од клучните мотиви за оваа аквизиција која за Singular отвара можности за експанзија на нови пазари. Flutter Entertainment Plc е едена од најголемите групации во iGaming индустријата оперативна на повеќе од сто територии на глобалниот пазар. Компанијата е најпрепознатлива […]

PayPal во преговори за купување на Pintrest

Сервисот за онлајн плаќање PayPal ја разгледува можноста за купување на друштвената мрежа Pinterest. Неколку неименувани извори споделија податоци дека компаниите се во напредна фаза на преговори. Вредноста на Pinterest е проценета на 45 милијарди долари. Ако навистина и се реализира зделката ќе биде најскапо купување во технолошкиот сектор годинава и највисока сума исплатена за […]

Пешачете со Eco Pedometer

Eco Pedometer e Android апликација која ви ја препорачуваме доколку секојдневно пешачите или пак ви е потребна правилна мотивација за да започнете со оваа здрава навика. Eco Pedometer ги брои вашите чекори како и калориите кои ги трошите. Но, апликацијата е добра и за уште една работа. Имено, за секој чекор што ќе направите, добивате […]

Пристигна новиот MacBook Pro и новите M1 Pro и M1 Max процесори

По повеќе генерации на MacBook Pro кои беа речиси единствено редовна надградба на хардверот, Apple конечно претстави значителна надградба на MacBook Pro. Промените на MacBook започнаа со минатата генерација со која Apple за првпат го претстави својот M1 процесор специјално дизајниран за MacBook. Најголемата промена на MacBook започнува и завршува со надградбата на тој процесор […]

Nuclear Blaze e игра од креаторот на Dead Cells

Доколку сакате ретро инспирирани, Roguelite инди игри кои црпат огромна инспирација од Metroidvaniа и Dark Souls игрите, тогаш шансите се дека и тоа како имате слушнато за Dead Cells. Во 2018 година, оваа игра беше инстантен хит и до ден-денес ужива 96% позитивни рецензии на Steam. Од истиот девелопер произлегува нова игра која оди во […]

Што е Metaverse и зошто Facebook смета дека е иднина на интернет

Најголемата друштвена мрежа Facebook најави дека во следните 5 години ќе вработи 10 000 луѓе во Европа. Компанијата е фокусирана на регрутирање на нови вработени во Германија, Франција, Шпанија, Италија, Полска, Холандија и Ирска, јави CNBC. Новите вработени ќе работат на развој на виртуелниот свет на Facebook „Metaverse“. „Metaverse“ е дигитален свет во кој сите […]

Александар Гацевски: Симфони во облаците

Симфони Солушнс се особено горди на вработените и нивните успеси ги слават како свои. Баш затоа сме среќни што нашиот колега Александар Гацевски учевствуваше во Суперфиналето на светскиот куп во Дисентис, Швајцарија кое траеше две недели во август, 2021 година. Александар се квалификуваше за купот откако стана финалист во Светскиот куп во Србија, 2021 година. […]

Идентификувајте различни билки така што ќе ги фотографирате со LeafSnap

LeafSnap е апликација за Android и iOS која ќе биде особено ценета од љубители на најразлични билки и цвеќиња, кои не се баш експерти на оваа поле. Па така, секојпат кога ќе видите некоја билка можете да ја фотографирате и инстантно да дознаете како се вика, на латински или „народски“, на кое семејство од билки […]

Новото куче-робот е пострашно од Spot

Како самите роботи кучиња да не беа доволно страшни, SWORD Defense Systems – Special Purpose Unmanned Rifle (SPUR) е додаток кој ги прави уште пострашни. Поточно станува збор за додаток за Vision-60 роботот на Ghost Robotic кој од роботот креира платформа за огнено оружје. Со додатокот Vision-60 практично станува пушка управувана од далечина. Добра вест […]